Rešenje za kosu oštećenu blanšom

Rešenje za kosu oštećenu blanšom

 Ako vam je potrebno rešenje za kosu oštećenu blanšom, nastavite da čitate i videćete kako da oštećenu kosu obnovite.

U želji da imate svetle pramenove, ili izraženi balejaž, kosu treba skroz posvetleti, izbeliti, i to jednostavno nije moguće bez blanša. Posledica je često suva i oštećena kosa, koja Vas čini nezadovoljnim. Pred dilemom ste, da li da imate željenu boju kose, probate neku modernu tehniku kolorisanja, ili da kosu sačuvate od blanša.

Obnavljanje kose nakon blajhanja je dugotrajan proces, budite strpljivi i pružite svojoj kosi najbolji mogući tretman. Postoji više načina i preparata koji vam mogu pomoći pri regenerisanju kose.

Zašto blanš isušuje kosu?

Blajhanje kose neizbežno oštećuje kosu, barem u maloj meri. Do oštećenja dolazi zato što sam proces blajhanja uključuje hemijsko uklanjanje melanina iz kose pomoću izbeljivača. Kada se izbeljivač nanese na kosu, dolazi do hemijske reakcije (oksidacije) koja rezultira svetlijom kosom.

Izbeljivač za kosu,  blanš, sadrži sastojke koji su u najvećoj meri zaslužni za oštećenje, a to su vodikov peroksid i amonijak. Ti sastojci uzrokuju otvaranje kutikula i promenu strukture dlake, čime kosa postaje podložnija isušivanju i pucanju. Zbog otvaranja kutikule, tj. odmotača vlasi, blajhana kosa  najčešće izgleda kao da je puna volumena.

Osim toga, kod preteranog blajhanja izbeljivač razgrađuje masne kiseline i prirodna ulja na kosi i temenu, što je čini suvom i daje joj izgled „spaljene kose“.

Kućni pokušaji blajhanja u kratkom vremenskom roku s previše izbeljivača najčešći su uzrok „spaljene“ kose. Savetujemo da nikad ne koristite blanš sami, nego jedino u profesionalnim salonima. Česti su slučajevi kada nakon blajhanja u kućnim uslovima dolazi do opadanja kose.    Stručni frizer preciznom vagom utvrđuje koliko blanš praha je optimalno za farbanje i to je vrlo važno da ne biste brinuli o posledicama samog procesa.

Iako se već spaljena kosa ne može regenerirati u potpunosti, postoje metode kojima možete podstaći rast nove zdrave kose i pomoći u obnovi oštećenih vlasi.

Resenje za kosu ostecenu blansom

Kako obnoviti kosu nakon blajhanja?

U ovom delu saznaćete kako obnoviti kosu prirodnim putem. Pre hemijskih tretmana, potrebno je preduzeti korake koji će umanjiti štetu na kosi i pospešiti delovanje maski i tretmana na putu obnove kose. Neke nužne navike koje morate promeniti su sledeće:

  • Ređe koristite šampon– perite kosu ređe nego inače kako biste pomogli kosi da zadrži vlastitu vlažnost i prirodna potrebna ulja temena glave. Preporučeno je maksimalno 3 puta nedeljno prati kosu, a prvih 24 – 48 sati od blajhanja nemojte uopšte prati kosu. Perite kosu u mlakoj vodi, a ne vrućoj, jer topla voda više uklanja ulja i dehidrira kosu.
  • Izbegavajte peglu, figaro i feniranje– preporučuje se izbegavanje bilo kakvih uređaja koji greju na kosi, a to uključuje peglanje i feniranje. Pegle za kosu, figaro i fenovi isušuju kosu te je mogu dodatno spaliti i oštetiti. Ne morate se u potpunosti odreći tih preparata, ali za najbrže i najdelotvornije obnavljanje kose nastojte ih što ređe koristiti.
  • Izaberite adekvatan šampon– običan šampon može dodatno oštetiti vašu kosu, vama treba šampon za suvu kosu. Prilikom pranja kose obavezno koristite regenerator za hidrataciju. Ako možete, kupite pročišćavajući regenerator za kosu ili koristite blagi šampon. Prilikom odabira šampona izbegavajte sastojke kao što su sulfati, mineralno ulje, hlor ili formaldehid. Šampon na bazi kokosovog ulja je dobar odabir. Kod plave kose često se preporučuje i upotreba ljubičastog šampona jer ne oštećuje dodatno kosu, a pomaže uklanjanju žutog pigmenta. Ipak, takav šampon ne hidratizira vašu kosu pa je potrebno koristiti i regenerator.
  • Promenite četku za kosu– važno je da vaša četka za kosu ima oble rubove, a ne oštre kako bi što manju štetu nanosila za vreme rasčešljavanja. Prilikom četkanja budite nežni i strpljivi – počnite od krajeva kose i polako raščešljavajte prema vrhu. Izbegavajte četkanje kose dok je mokra, tada je vlas najlomljivija. Setite se četke nakon pranja kose i otpalih dlaka, možda je vreme da kupite baš četku za raščešljavanje.
  • Izbegavajte hlor– ako se kupate u bazenu, zaštitite blajhanu kosu kapicom ili držite glavu iznad vode. Isperite kosu odmah nakon kupanja kako biste je zaštitili od hemikalija. Kada je izložena hloru kosa koja je tretirana blanšom menja boju u sivo čak zeleni ton.

Resenje za kosu ostecenu blansom 1

Preporučuje se i da češće posećujete frizera za skraćivanje krajeva kose, kako biste redovno uklanjali ispucale i nezdrave delove kose. Šišanje nezdrave kose trebalo bi se obavljati minimalno dva puta godišnje.

Osim toga, možete napraviti i male promene u ishrani kako biste podstakli obnovu kose. S obzirom na to da su vlasi sastavljene od proteina, povećani unos proteina u ishrani može pomoći rastu zdrave kose. Dovoljan unos gvožđa doprinosi zdravom izgledu kose, dok vitamin C pospešuje apsorpciju gvožđa i potiče proizvodnju kolagena.

Maska za oštećenu kosu

Kod oštećene kose, maske za kosu su neophodne jer istovremeno neguju i obnavljaju kosu pa je poželjno da ih uvedete u svoju dnevnu ili nedeljnu “beauty” rutinu. Preporučuje se primena maske za kosu barem jednom nedeljno, bilo da se radi o kupovnoj ili „domaćoj“ maski. Ako želite kupiti masku, potražite one koje sadrže keratin.

Osim maske preporučuje se i upotreba ulja za kosu. Kupite kvalitetno ulje za kosu i nanosite ga svakodnevno, nakon pranja kose od temena do vrhova kose. Prirodna ulja koja se preporučuju za kosu su:

Kosa oštećena blanšom je čest problem ali postoji rešenje.

Pronađite stručnog frizera i adekvatnu profesionalnu kozmetiku i bićete zadovoljni i ako koristite blanš.

Bez obzira da li farbate kosu sami kod kuće ili koristite usluge stiliste, većina proizvoda za posvjetljivanje kose sadrži određenu količinu izbjeljivača. I sa dobrim razlogom: izbeljivač je i dalje jedan od najjednostavnijih i najbržih načina za uklanjanje pigmenta sa pramenova kose.

Ali promena boje kose izbeljivačem ne dolazi bez cene i posledica. Bleach je oštar napadač koji razbija proteine vaše kose da bi uklonio boju. Nakon što se izbeljivač ispere, pramenovi vaše kose ostaju svetliji — i znatno slabiji.

Lomljenje, kovrčavost i suvoća samo su neki od neželjenih efekata koje možete osetiti nakon izbeljivanja kose. Ovaj članak će vam dati savete koji će vam pomoći da vratite snagu i mekoću vaše kose nakon upotrebe izbeljivača.

Saveti za hidrataciju kose

Deo razloga zbog kojih izbeljena kosa izgleda „spržena“ ili kovrdžava je taj što je kutikula kose – sloj koji zadržava vlagu – poremećena. Dok se vaša kutikula kose obnavlja, možete koristiti druge proizvode da zapečatite kosu i vratite joj sjaj i mekoću.

1. Maslinovo ulje
Nekoliko kapi maslinovog ulja može da pruži vašoj kosi život i elastičnost. Koristite samo nekoliko kapi istovremeno da vrhovima prstiju nanesete maslinovo ulje, fokusirajući se na krajeve.

2. Kokosovo ulje
Kokosovo ulje takođe može da obnovi vašu kosu i spreči gubitak proteina. Utrljajte malo kokosovog ulja između dlanova da biste ga zagrejali pre nego što ga nanesete na suva, kovrdzava mesta, kao i na krajeve kose.

3. Arganovo ulje
Arganovo ulje je bogato antioksidansima, koji mogu pomoći u zaštiti vaše kose od daljeg oštećenja. Upotrebite nekoliko kapi nakon stiliziranja da zapečatite vlagu i date sjaj kosi. Svi maroccanoil proizvodi su na bazi arganovog ulja a njabogatiji je sastav Original tretmana pa vredi da probate, da vam ovo bude rešenje za kosu oštećenu blanšom.

4. Bademovo ulje
Bademovo ulje je zasićeno proteinima kao i vitaminom E, koji se može vezati za vašu kosu i učiniti vaše pramenove jačim. Takođe može popuniti praznine u pramenovima vaše kose zbog kojih je sklona lomljenju nakon izbeljivanja.

Nanesite nekoliko kapi na kosu svakog dana pre nego što izađete napolje ili koristite bademovo ulje kao sastojak maske za duboko regenerisanje.

5. Koristite zaštitu od sunca
Nakon izbeljivanja, vaša kosa je osetljiva na opekotine od toplotnog stilizovanja i od sunca. Krema za sunčanje za vašu kosu takođe štiti vašu kožu glave, koja može biti iritirana zbog izlaganja izbeljivaču. Možete koristiti SPF sprej posebno dizajniran za kosu ili možete potražiti proizvode za kosu koji uključuju SPF.

6. Uradi sam maske za kosu

Maske za kosu sa hidratantnim sastojcima, poput avokada, meda i belanaca, mogu vašoj kosi vratiti mekoću i elastičnost. Možete nanositi maske za kosu umućene jednostavnim kuhinjskim sastojcima dva ili tri puta nedeljno dok stanje vaše kose ne počne da se poboljšava.

* Isperite kosu pirinčanom vodom
Ispiranje kose vodom koju ste koristili za kuvanje pirinča može pomoći da vam pramenovi kose budu jači. Pirinčana voda sadrži inozitol, koji možete koristiti za popravku pramenova kose iznutra ka spolja.

Pripremite pirinčanu vodu tako što ćete pirinač prokuvati i procediti, a zatim ga ostaviti u frižideru preko noći.
Za najbolje rezultate prenesite malu količinu u posudu koju možete lako koristiti pod tušem.
Možete svakodnevno ispirati kosu pirinčanom vodom ako je vaša kosa izuzetno oštećena.
8. Regenerator koji se ne ispira
Proizvodi za regeneraciju koji se mogu naći u gotovo svakoj prodavnici kozmetičkih proizvoda i supermarketima mogu pomoći da oživite kosu oštećenu izbeljivačem. Neki regeneratori koji se ne smeju svakodnevno koristiti su gusti i možete ih naneti pod tušem. Drugi regeneratori su jednostavne formule za prskanje koje možete staviti na kosu pre nego što krenete napolje.

Pažljivo pratite uputstva na etiketi i potražite proizvode koji oglašavaju efekte hidratacije i izgradnje keratina.

9. Izbegavajte toplotno oblikovanje
Odmah nakon izbeljivanja, vaša kosa je posebno suva i podložna oštećenju stilizovanja usled toplote. Smanjite koliko možete često sušenje fenom, izbegavajte da uvijate ili ispravljate kosu vrućim alatima u nedeljama nakon izbeljivanja.

Kada budete spremni da ponovo uvedete oblikovanje kose toplotom, držite ga na minimumu – jednom ili dva puta nedeljno, maksimalno.

10. Budite oprezni sa hlorom
Nakon što izbeljivač ugrozi snagu pramenova vaše kose, hlor može pogoršati problem i učiniti vašu kosu još slabijom. Hlor takođe može dati izbeljenoj kosi mesinganu plavu, zelenkastu nijansu ili šargarepu-narandžastu nijansu.

Isperite kosu hladnom vodom neposredno pre nego što uđete u bazen ili bilo koji drugi izvor hlorisane vode. Ponovo isperite kosu direktno nakon što ste proveli vreme u hlorisanoj vodi. Možda biste želeli da koristite kapu za plivanje da zaštitite svoje pramenove u 2 nedelje odmah nakon izbeljivanja kose.

11. Češljajte kosu nežno jer se lako lomi nakon blanša
Kosa koja je izbeljena je sklonija zapetljavanju i čvorovima. Za najbolje rezultate koristite češalj sa širokim zupcima ili vlažnu četku sa fleksibilnim vlaknima.

12. Smanjite upotrebu šampona
Kada izbeljujete kosu, takođe uklanjate prirodna ulja iz folikula dlake. Dok vaš folikul kose zaceljuje, smanjite koliko često perete kosu. Potrebno je da se naviknete, ali mnogi ljudi kažu da njihova kosa dobro reaguje na pranje jednom ili dva puta nedeljno. Dovoljno vam je jedno šamponiranje pri pranju kose i to ne nanosite šampon na krajeve samo u korenu i do sredine kose. Biće dovoljno probajte.

13. Pranje hladnom vodom
Kosu koja je oštećena toplotom ne treba prati vrućom vodom. Para iz vašeg tuša može otvoriti kutikulu vaše kose i uzrokovati dalje oštećenje kose i isušivanje.

Saveti za popravku ozbiljno oštećene kose blanšom

Ako su izbeljivač ili drugi faktori okoline ozbiljno oštetili vašu kosu, možda ćete morati da odete dalje od jednostavnih promena načina života i kućnih lekova.

Kosa opada
Ako oštećenje izbeljivača znači da je vaša kosa počela da opada, isprobajte neke proverene metode za prirodni ponovni rast kose.

Masaža skalpa
Masaža vlasišta može povećati cirkulaciju krvi u vašoj glavi i pomoći u stimulaciji rasta kose. Pokušajte da masirate skalp svaki put kada perete kosu, fokusirajući se na slepoočnice i potiljak.

Ulje ruzmarina
Istraživanja sugerišu da ulje ruzmarina može podstaći rast kose. Pomešajte ulje ruzmarina sa osnovnim uljem, kao što je kokosovo ulje i umasirajte ga na kožu glave.

Sok od luka
Sok od luka daje dobre rezultate za ponovni rast kose u studijama na životinjama. Izmešajte malo luka i nanesite sok na vlasište, ostavite da se upije u vlasište do 15 minuta. Dobro isperite pre nego što operete šampon kao i obično.

Problemi sa skalpom usled blanša

Izbeljivač može da iritira kožu na glavi i izazove crvenilo, suvo vlasište i ljuštenje. Razmotrite ova „uradi sam“ rešenja za kondicioniranje kože na glavi: Ulje peperminta može povećati cirkulaciju kože glave i pomoći u ublažavanju svraba. Ima antiinflamatorna svojstva, što ga čini odličnim „uradi sam“ za lečenje ljuskavog ili upaljenog vlasišta.

 Aloe vera dobra je za kosu oštećenu blanšom

Aloe vera se takođe može koristiti za lečenje oštećene i upaljene kože glave. Njegova hidratantna i antiinflamatorna svojstva mogu pomoći u lečenju oštećenja vaše kose, kao i kože glave kada nanesete čistu aloe veru lokalno.

Hamamelis ima moćna adstringentna svojstva i može se koristiti kao antiinflamatorno. Nanošenje razblaženog hamamelisa direktno na vlasište (izbegavajući kosu ako je moguće) može doneti osećaj peckanja, isceljenja na glavi i doneti olakšanje oštećenom skalpu.

Lomljenje kose usled blanša

Ako vam je lomljenje kose stalni problem nakon izbeljivanja, razmislite o jednom od ovih kućnih lekova:

Odbacite gumice za kosu- čvrsti konjski rep može dodatno opteretiti vašu kosu u korenu, čineći je sklonijom lomljenju. Držite kosu spuštenu i opuštenu kad god možete.

Pustite kosu da se osuši na vazduhu kad god je to moguće.
Upotreba fena za kosu ili čak peškira za ubrzavanje procesa sušenja može dodatno oštetiti kutikulu vaše kose, koja treba da radi na obnavljanju proteina nakon izbeljivanja.

 Koliko često treba da izbeljujete kosu?

Često izbeljivanje kose će dovesti do sve veće štete. Nemojte izbeljivati kosu više od jednom u 2 meseca ili tako nešto. Američka akademija dermatologa preporučuje da kosu odmorite 8 do 10 nedelja između tretmana.

Kada dođe vreme da popravite izbeljivač u korenu, nanesite ga samo na novi rast i nemojte ponovo izbeljivati celu glavu. Ponovljeno izbeljivanje cele glave će dovesti do lomljenja kose i gubitka kose.

U nekim slučajevima, jedini način da popravite kosu oštećenu izbeljivačem je da potražite pomoć od profesionalnog stiliste. Dajte mu mesec do 6 nedelja nakon izbeljivanja i vidite da li će vaša kosa početi da se oporavlja.

Nakon što ste bili strpljivi sa svojom kosom, evo nekoliko znakova da je vreme da zakažete termin kod profesionalca:

poteškoće u češljanju kose
gubitak kose i lomljenje kose
kosa koja ima neprirodnu ili neželjenu boju
kosa koja je teška i neujednačene teksture
kosu koja ne reaguje na vaše napore u oblikovanju poput češljanja, uvijanja ili feniranja

Oštećenje kose od izbeljivača nije neuobičajeno, a postoje prirodni lekovi i rešenja za kosu oštećenu blanšom, pomoću kojih možete pokušati da vratite snagu i fleksibilnost pramenova kose. Imajte malo strpljenja, jer će možda trebati neko vreme da vaša kosa počne da dobija svoj oblik.

Da biste maksimalno iskoristili svoju izblajhanu kosu, pridržavajte se svakodnevne rutine higijene kose koja ograničava toplotno oblikovanje i uključuje hidratantnu kremu za kosu i kremu za sunčanje.

Ako vaša kosa ne počne da vraća svoj oblik i stabilnost u roku od mesec do 6 nedelja, možda ćete morati da zatražite pomoć profesionalnog frizera.

Šta uzrokuje proredjivanje kose?

Proredjivanje kose može biti uzrokovano životnim navikama, genetikom ili oba ova uzroka dovode do proredjivanja kose i opadanja. Određena medicinska

Prednosti ulja za kosu

Nega kose uljem može omekšati kosu i obezbediti vitamine i minerale koji se gube čestim pranjem kose. Prednosti ulja za

Šta uzrokuje sedu kosu?

Seda kosa se pojavljuje kada folikuli dlake izgube melanin, pigment koji daje boju vašoj kosi. Ako vaša kosa postaje bela

Losion za rast kose

Losion za stimulaciju rasta kose je ciljani tretman protiv gubitka kose, koji se primenjuje direktno na skalpu odnosno temenu glave.