9 korisnih saveta za negu kose tokom trudnoće, koji će vam biti od koristi u ovom osetljivom periodu.
Trudnoća je vreme promene u životu žene. Tokom trudnoće žena doživljava nekoliko hormonalnih transformacija u telu koje utiču na kvalitet i strukturu kose. Česta su pitanja kako da tretirate kosu tokom trudnoće, tako da kosa izgleda sjajno i zdravo.
Nagli porast hormona je glavni uzrok promena u kvaliteti kose budućih mama. Tokom trudnoće neke žene mogu imati gustu, sjajniju kosu, dok druge mogu osetiti opadanje i proređivanje kose. Tokom trudnoće raste i nivo hormona estrogena, koji podstiče rast kose i čini da kosa ostaje u fazi rasta.
Kao rezultat toga, većina žena se oseća kao da ima gustu, bujniju kosu. Nakon porođaja, međutim, nivo estrogena opada, a kosa koja je bila u fazi rasta prelazi u fazu odmora, zbog čega se osipa. Stoga, većina žena ima porast opadanja kose nakon porođaja.
Iako se tokom trudnoće rast i tekstura kose čine zdravim, gubitak i oštećenje kose će biti vidljivi tek nakon porođaja. Zbog toga je važno da se brinete o kosi tokom trudnoće.
Postoji nekoliko stvari koje možete učiniti da vaša kosa ostane zdrava i sjajna tokom i neposredno nakon trudnoće. Možete smanjiti opadanje kose nakon porođaja koristeći neke od ovih saveta.
Nega kose tokom trudnoće
1 Masaža uljem
Nežne masaže glave toplim uljem dva do tri puta nedeljno se preporučuje trudnicama. Ne samo da pospešuje rast kose, već i smiruje vlasište i pomaže da bolje spavate. Kokosovim, susamovim, bademovim ili maslinovim uljem možete direktno masirati vlasište vrhovima prstiju.
Mešanje ovih ulja bilo međusobno ili sa esencijalnim uljima poput lavande, ruzmarina, kamilice, kedra, limunske trave. Kada koristite esencijalna ulja, uvek koristite nosač ulja (kokosovo ulje, bademovo ulje, sezam ili maslinovo ulje) i pomešajte samo 1 do 2 kapi esencijalnog ulja u oko 2 kašike nosača ulja. Ulje lavande ima svojstva koja stimulišu rast kose, dok ulje ruzmarina pomaže u povećanju debljine kose.
Ulje kamilice čini vašu kosu mekom i sjajnom, dok ulje kedrovine usporava opadanje kose.
2 Izaberite dobar šampon i regenerator
Dobar šampon sa pravim sastojcima takođe može poboljšati rast kose i rešiti problem poput peruti koja uzrokuje opadanje kose. Izaberite šampon u zavisnosti od vašeg tipa kose i sa prirodnim sastojcima kao što su arganovo ulje, aloe vera, ulje avokada ili jojobe koji mogu pojačati rast kose i dodati sjaj. Regeneratori vlaže i hidriraju kosu.
Dobar regenerator sadrži i hranljive sastojke koji omekšavaju i neguju kosu. Pomaže u regulaciji pH vrednosti kose i zaglađuje kutikulu dlake, koja je spoljni zaštitni sloj koji pokriva svaku pojedinu kosu.
3 Izbegavajte hemijske tretmane i bojenje
Tokom trudnoće je sigurnije izbegavati hemijske tretmane i bojenje. Hemikalije bi vaše vlasište moglo da apsorbuje i prenese na bebu u razvoju. Takođe mogu izazvati alergijske reakcije. Dakle, izbegavajte tretmane kao što su izbeljivanje, trajanje, bojenje itd.
4 Skraćujte krajeve kose redovno
Redovno skraćivanje krajeva kose pomoći će u sprečavanju ispucalih vrhova i hrapavih ivica. Dobijanje nove frizure takođe će vam omogućiti da se osećate dobro prema sebi.
5 Ne češljajte se dok je kosa mokra
Kosa je najslabija kad je mokra. Ako češljate mokru kosu, rizikujete da se pokidaju pramenovi kose kada se uhvate u češalj.
6 Upoznajte tip kose i vlasišta
Pre nego što odlučite koji šampon, balzam ili ulje za masažu ćete koristiti, važno je da utvrdite koji je Vaš tip kose i tip vlasišta. Morate da utvrdite da li je Vaše vlasište suvo, masno ili normalno. U slučaju da imate bilo kakvih problema poput peruti, lomljive kose ili proređene i mlitave kose, morate odabrati šampon i balzam koji odgovaraju tom specifičnom stanju.
U salonima Vasiljev nudimo uslugu pregleda kose profesionalnim aparatom koji određuje stanje dlake, u korenu u dužini i na krajevima. Nakon tog pregleda dobicete predlog grupe proizvoda koja pogoduje baš vašem tipu kose.
7 Izbegavajte stegnute frizure
Frizure koje vuku i zatežu kosu mogu pogoršati opadanje kose. Izbegavajte tanke stegnute pletenice, konjske repove i uske punđe.
8 Jedite zdravo
Zdrava i sjajna kosa je rezultat uravnotežene ishrane. U ishranu uvedite što više voća i povrća, zajedno sa semenkama, orasima i hranom bogatom proteinim, pijte dovoljno vode i ostanite hidrirani tokom dana.
9 Smanjite stres
Stres je glavni uzrok gubitka kose tokom trudnoće i nakon porođaja. Stres pokreće opadanje kose, a takođe dovodi do toga da bele krvne ćelije u telu napadaju sopstvene folikule dlake, u stanju zvanom „alopecija areata“. Idite u šetnju baštom ili isprobajte vežbe disanja i jogu da biste se oslobodili stresa i opustili.
Opadanje kose u trudnoći
Povećano opadanje kose posle porođaja je česta pojava za većinu žena. Međutim, povećani gubitak kose dešava se zato što sva kosa koja je bila u fazi rasta tokom trudnoće prelazi u fazu odmora i ima tendenciju opadanja. Kada se nivo hormona u telu vrati u normalu, ciklus rasta kose takođe će se vratiti u normalu.
Vreme za uspostavljanje ravnoteže je od nekoliko meseci do godinu dana. Tada je važno da žene održavaju zdravu ishranu i uzimaju dosta tečnosti kako bi imale zdravu kosu. Isprobajte savete predložene u ovom članku tokom trudnoće i nakon porođaja, za negovanu i zdravu kosu.
Pošto telo prolazi kroz niz hormonalnih promena, stvari ponekad mogu postati haotične i pokvarene. Osim uobičajenih promena u telu, trudnica se može suočiti sa izbočenjima na koži, doživeti promene u teksturi kose itd.
Međutim, za neke žene ovaj period može biti najbolja faza za lepu kosu. Oni mogu iskusiti deblju, jaču kosu sa smanjenim opadanjem kose. Međutim, često se dešava i sasvim suprotno, neke žene mogu dobiti kovrdžavu i suvu kosu i pojačano opadanje kose. Porast nivoa hormona estrogena uzrokuje ova različita iskustva.
Redovno šišanje kose je nešto što ionako morate da uradite. Ipak, tokom trudnoće, tekstura kose je pogođena i zato je još važnije podšišati kosu.
Redovno šišanje će vam pomoći da se rešite ispucalih i oštećenih krajeva, kontrolišete lomljenje i sprečite stanjivanje kose. Takođe može dugoročno poboljšati zdravlje kose, pa se preporučuje da se pridržavate ovog saveta za negu kose tokom trudnoće.
Mogu li da farbam kosu dok sam trudna?
Pitanja vezana za tretmane kose tokom trudnoće su uobičajena. Većina tretmana uključuje hemikalije i boje zbog kojih se žene pitaju da li su bezbedne.
Različite vrste tretmana za kosu uključuju:
Bojanje – Ovo uključuje trajne, polutrajne i privremene boje.
Curling- Trajni talasi se stvaraju korišćenjem dva rastvora na kosi. Prvi od njih je rastvor za talasanje, a drugi rešenje za neutralizaciju/fiksiranje.
Beljenje – Ovaj tretman koristi vodonik peroksid.
Trajna za kosu – poznati su i kao trajne. Sadrže ili lužinu (natrijum hidroksid) ili bezlužinu (kalijum, litijum ili gvanidin hidroksid) koji se koriste za trajno ispravljanje kose.
Ovo je jedan od najvažnijih saveta za negu kose koje treba imati na umu tokom trudnoće. Kada ste trudni, držite se što dalje od hemikalija i boja za kosu. Ovo nije vreme za eksperimentisanje na kosi, jer štetne hemikalije prisutne u bojama kose mogu da se apsorbuju u kožu glave i da cirkulišu kroz vašu krv.
Ovo može uticati na bebu, a studije su pokazale da boje za kosu mogu povećati rizik od određenih bolesti kod deteta. Stoga je najbolje da se klonite jakih hemikalija i boja za kosu tokom ovih devet ključnih meseci.
Da li su boje za kosu i hemikalije za tretman bezbedne tokom trudnoće?
Iako su prilično ograničena, većina istraživanja ukazuje da hemikalije koje se nalaze u polutrajnim i trajnim bojama nisu visoko toksične i bezbedne za upotrebu tokom trudnoće. Pored toga, samo male količine boje za kosu mogu da se apsorbuju u kožu, ostavljajući malo toga što bi moglo da stigne do fetusa.
Kao takva, ova mala količina se ne smatra štetnom za fetus. Isto se smatra istinitim tokom dojenja. Iako nisu dostupni podaci o ženama koje su primale tretmane za kosu tokom dojenja, poznato je da bi se malo hemikalija zaista apsorbovalo u krvotok. Prema tome, šansa da uđu u mleko i predstavljaju rizik za bebu bi bila malo verovatna.
Međutim, ako oklevate da koristite redovne boje za kosu tokom trudnoće, postoje neke sigurnije alternative koje treba razmotriti. Na primer, stavljanje pramenova u kosu smanjuje rizik jer se boja stavlja samo na pramenove vaše kose i ne dodiruje vlasište.
Dakle, koža ne apsorbuje hemikalije u krvotok. Druga alternativa su čiste biljne boje uključujući kanu. Ako ste i dalje zabrinuti zbog upotrebe farbi za kosu tokom trudnoće, možda ćete želeti da razgovarate sa svojim lekarom. Neki lekari preporučuju da sačekate bar do drugog ili trećeg tromesečja, ako ne i posle trudnoće, da biste ofarbali kosu.
Mere predostrožnosti za tretmane kose u trudnoći
Od opreme i proizvoda koji se koriste, do procedure tretmana kose, treba voditi računa o nekim faktorima tokom trudnoće. Važno je da preduzmete sledeće mere predostrožnosti kada odlučite da idete na tretmane kose tokom trudnoće.
Sačekajte do drugog trimestra
Sigurnije je sačekati do drugog tromesečja pre nego što odlučite da odete na tretman kose. Razlog za ovo je taj što je prvih 12 nedelja ključan period. Tokom ovog perioda rast vaše bebe se brzo odvija. U ovom periodu razvijaju se folikuli dlake, mišići i organi fetusa. Izlaganje vaše nerođene bebe hemikalijama, posebno tokom ovog vremenskog okvira, nije baš pogodno za rast bebe.
Ambijent i okruženje
Tokom trudnoće razvijate pojačan osećaj mirisa. Jaki mirisi koji su sastavni deo salona mogu vam izazvati mučninu. Dok rezervišete termin, obavezno im unapred recite da ste trudni.
Insistirajte da biste radije sedeli u prostoru koji je lišen jakog mirisa i mirisa. Takođe, zahtevajte da sedite u prostoru koji je dobro provetren. To je zato što tretmani za kosu mogu potrajati i morate da udišete čist i svež vazduh.
Pratite uputstva
Ako radite tretman kod kuće. Obavezno pažljivo pročitajte uputstva. Samo zato što ste to radili nekoliko puta ranije, ne znači da to radite na pravi način.
Kada ste trudni, odgovorni ste i za dete. Zato pažljivo pročitajte uputstva na kutiji i verno ih sledite.
Odlučite se za sigurnije opcije
Zašto rizikovati previše izlaganja hemikalijama tako što ćete potpuno farbati kosu ili je trajno ispraviti? Odlučite se za pametnije i sigurnije opcije, barem kada ste trudni.
Umesto da idete na trajno ispravljanje ili trajnu kosu, možete se odlučiti za privremena rešenja, u kojima je upotreba hemikalija skoro nikakva. Ove tehnike će minimizirati upotrebu hemikalija i održati zdravlje vaše kože glave i bebe.
Koristite bezbednu opremu i proizvode dobrog kvaliteta
Na kraju, ali ne i najmanje važno, nemojte praviti kompromise u pogledu kvaliteta, posebno kada ste trudni. Kvalitetni proizvodi ne moraju nužno biti skupi. Proverite listu komponenti ili sastojaka pre kupovine boje za kosu.
Naši klijenti za trajnu boju biraju igora royal i nemaju nuspojave i neželjena dejstva. Ipak pre primene farbe za kosu uradite alergo test na koži jedan dan pre farbanja.
Odlučite se za nizak sadržaj amonijaka i one farbe za kosu koje koriste više prirodnih sastojaka. Postoje boje za kosu koje su napravljene od kane ili biljne boje. Ovi proizvodi su bezopasni i neće predstavljati pretnju za fetus.
Ispravljanje kose tokom trudnoće
Tretmani za ispravljanje kose uključuju standardne hemikalije kao što su natrijum hidroksid, soli tioglikolne kiseline i kalcijum hidroksid i gvanidin karbonat. Oni se verovatno smatraju bezbednim tokom trudnoće.
Međutim, neki stručnjaci sugerišu da mogu da izazovu iritaciju osetljivog vlasišta i da ošteti kosu. „Keratin“ ili brazilski tretmani za kosu sadrže hemikaliju zvanu formaldehid, koju koža može apsorbovati. Duže i kontinuirano izlaganje može povećati rizik od raka i stoga ga treba izbegavati tokom trudnoće.
Neke žene mogu osetiti vrtoglavicu ili mučninu tokom ovih tretmana. Još jedna stvar koju treba napomenuti je da tokom trudnoće vaša kosa stalno prolazi kroz promene i možda se neće ponašati normalno. Ako želite, možete jednostavno s vremena na vreme da koristite peglu za kosu i držite se dalje od hemikalija.